Home Arkitekture moderne MVRDV – Qendra Tregtare Toptani ne Tirane

MVRDV – Qendra Tregtare Toptani ne Tirane

3497
0
SHARE

 

Vendodhja: Tirane

Viti: 2005+
Programi: 47.000 m2 godine polifunksionale.

 

dscn9544

Kombinimi i ambjenteve komerciale dhe zyrave lejon qe nje godine masive te permbushe kerkesat funksionale te saj. Objekti ndodhet ne Pedonalen e Tiranes, lehtesisht e aksesueshme ne katin perdhe dhe e organizuar rreth nje atriumi, i cili ndjek linjat e levizjes se qytetit. Qendra tregtare mund te perdoret si nje rruge e shkurtet per te lehtesuar trafikun kembesor. Interieri i atriumit eshte projektuar me pasqyra, per te krijuar nje skenar magjik ku pasqyrohen forma organike e objektit. Zyrat sigurojne pamje te qytetit, nderkohe qe klima e Shqiperise sherben si aseti kryesor.

dscn9540

Fasada ka dy funksione kryesore; i pergjigjet qytetit duke u bere e aksesueshme me ane te nje serie shkallesh dhe ballkonesh, dhe duke zgjeruar jeten e qytetit per ti dhene nje fasade plot gjalleri. Pjese te fasades i perkushtohen marketingut, si nje tradite e e pozitive e Tiranes. Qendra tregtare eshte aktualisht ne ndertim e siper.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here