Home I pakategorizuar ELBPHILHARMONIE nga Herzog & de Meuron hap dyert e saj për publikun

ELBPHILHARMONIE nga Herzog & de Meuron hap dyert e saj për publikun

1647
0
SHARE

elbphilharmonie_foto_maxim_schulz_12

Pas gjashtë vitesh, hapet më në fund salla e koncerteve të filarmonisë së Hamburgut, Gjermani. Projekt I Herzog & de Meuron, ndërtesa e përfunduar krijon një panorama perfekte të waterfrontit të lumit Elb në Hamburg, me një lartësi madhështore prej 110 metrash.

speicherstadt_und_elbphilharmonie_foto_wwwmediaserverhamburgde__jorg_modrow

Elbphilharmonie i hapi dyert e saj për publikun me koncertin e Orkestrës NDR Elbphilarmonie në 11 dhe 12 Janar 2017, për tu ndjekur më pas nga Orkestra e Simfonisë së Chigagos dhe Orkestrës Filarmonike të Vienës.

Elbphilharmonie ohne Kraene

Cilësuar si një ndër objektet e rinj me koston më të lartë përtej buxhetit, vlera e tij arriti 876m$, 10 herë më shumë se buxheti primar. Salla e koncerteve dhe hoteli luksoz, me vetratë thellësisht reflektuese, vendosen mbi një magazine historike përgjatë lumit.

elbphilharmonie_foto_maxim_schulz_2

Ndërtesa konsiston në tre salla koncertesh, një hotel, 45 apartamente private dhe një shesh publik me pamje panoramike 360⁰ kundrejt gjithë qytetit. Tarraca prej 7,000 m² e Elbphilharmonie përbëhet nga tetë seksione sferikë konkavë, të cilat formojnë një siluetë të harkuar tepër elegante.

hotspot_dach

Për të ndjekur një udhëtim virtual në Elbphilharmonie: https://countdown.elbphilharmonie.de/en/symphony/rockandroll/#!/

Për detaje mbi projektin, vizitoni faqen zyrtare web:

https://www.elbphilharmonie.de/en/elbphilharmonie

Elbphilharmonie

elbphilharmonie_foto_maxim_schulz_16

hero-elbphilharmonie-hamburg-architecture-_dezeen_2364_col_4

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here